BZK, czyli Baba Za Kierownicą… TEORIA

                

Ostatnio spodobało mi się jeżdżenie. Jeżdżenie autobusem, tramwajem, pociągiem, rowerem… hmmm czemu by więc nie spróbować pokierować samochodem?…

W tym celu wybrałam się ulicę dalej i usiadłam grzecznie w ławce. Na początku był język polski. Pan w telewizorze z powagą tłumaczył co to jest człowiek, samochód, droga i inne niezrozumiałe terminy…. A potem była przerwa. Następnie zajęcia bardzo praktyczne- kolega położył się na podłodze i każdy po kolei go przewracał z pleców na bok, z brzucha na plecy, a potem znowu na bok, ponieważ udawał, że jest nieprzytomny. Następnie masaż serca metodą usta- usta. Kolega wstał, a my wzięliśmy lalkę bez nóg. Panowie podglądali uważnie jak panie sobie radziły… z lalą i dekoltami, które dekoncentrowały po kolei wszystkich uczestników.

Po przerwie pojęłam znaki drogowe. Jednak do tej pory nie rozumiem po co one komu, skoro i tak nikt na nie nie zważa. Większości wystarczą światła, jeśli ich nie ma, to wszystko zależy komu się bardziej spieszy i jaka płeć kręci kierownicą, a pieszemu i tak się wydaje, że mu wszystko wolno… Hmmm, ale może warto je znać, aby na przykład na jednokierunkowej nie rozglądać się na prawo i lewo…

No i najgorsze. Kodeks drogowy. Kto komu kiedy ustępuje, kto kogo słucha, kiedy nie musi, a kiedy … nie warto. Wieczorami brałam podręcznik do ręki i byłam zielonym samochodem nr 1… Body tłumaczył, chwalił, apelował i uczulał, a ja się mądrzyłam, opowiadałam i zadawałam bardzo dużo bardzo trudnych pytań. Finalnie dwa razy przejechał mnie tramwaj, ale!… mi również udało się raz przejechać rowerzystę.

Potem Body oświadczył, że ma już tego wszystkiego dość. Wsiadłam więc na Gilę i pojechałam sprawdzić jak to działa naprawdę. Stwierdziłam po pierwsze ze smutkiem, że w ogóle nie działa, a po drugie ze zgrozą, że nie ma równouprawnienia rowerzystów na jezdni. Zamieniłam się więc w pieszego, siadłam na okolicznym murku i zaczęłam się przyglądać. Kilka razy miałam wątpliwości czy na pewno wiem, która to prawa strona i czy na pewno pani w przedszkolu dobrze mnie nauczyła, albo pani na kursie prawa jazdy się nie pomyliła. Skoro się już upewniłam, że na pewno obie panie miały rację, próbowałam odczytać z ruchu warg co krzyczą zamknięci w swoich samochodach kierowcy. I w ten oto sposób nauczyłam się na pamięć całego słownika języka polskiego dla kierowców. Słownik ten składa się głównie z czterech części mowy: przymiotników (jest ich wiele, ale najczęściej używanych jest tylko kilka), dwóch rzeczowników- jeden rodzaju żeńskiego, drugi męskiego, czasowników- najczęściej zwrotnych oraz wykrzykników wyrażonych słowem pochodzenia łacińskiego. Nic nie szkodzi jeśli początkującym pomylą się znaczenia wyrazów, gdyż wszystkie one mogą być używane wymiennie. A jeśli nadal komuś się wydaje, że znajomość takiego słownika nie jest mu potrzebna, albo nie uchodzi, tym bardziej może być pewien, że się go nauczy i prędzej niż później zacznie używać.

Siedząc na wspomnianym murku próbowałam nauczyć się też bardzo praktycznej umiejętności, którą Body posiadł w stopniu dalece zaawansowanym, to znaczy odróżnić tzw. Babę Za Kierownicą (BZK) od Dziadka Za Kierownicą (DZK). Na razie bez spektakularnych sukcesów.

Po tygodniu zdaliśmy z Borysem test i ostatnie zajęcia owładnęły opowieści dziwnej treści. Pan w telewizorze opowiadał co to jest kierownica i jak się nią kręci, a my co się komu wydarzyło i co pewnego razu widzieliśmy. Pani słuchała, śmiała się, tłumaczyła i też opowiadała.

Jutro rozpoczynam zajęcia praktyczne z BZK. Mam nadzieję, że Pan ma dużo cierpliwości…

 

Reklamy

~ - autor: Ania w dniu Maj 26, 2008.

Komentarze 2 to “BZK, czyli Baba Za Kierownicą… TEORIA”

  1. A ja sie nie zgodze…

  2. z czym?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: